Pavouk logo

IrDA transceiver k PC

Úvod

Většina dnešních základních desek má možnost připojení IrDA modulu pro infračervený přenos. Bohužel tento modul není součástí standardní výbavy a je obvykle velmi špatně sehnatelný. Pokud ho již nějaký dodavatel má, pohybuje se cena obvykle kolem 600,- až 1200,- Kč. Zkoumal jsem možnost postavit takový modul sám a zjistil jsem, že je potřeba pouze minimum součástek. Je potřeba pouze vlastní Infra vysílač/přijímač ve standardu IrDA a několik součástek okolo vycházejících z katalogového zapojení. Většina elektroniky je obsažena již v čipsetu základní desky. Konkrétně převodník signálu sériového portu na IrDA impulzy a opačně. Impulzy z infra přijímače jsou negované.

irda

Použité součástky

Jako infra vysílač/přijímač jsem použil chip od Agilent Technologies (Hewlett Packard) HSDL1001. Byl dostupný např. v GM Electronic za přibližně 160,- Kč s DPH. V tuto chvíli se prý již nevyrábí a je potřeba ho nahradit obvodem Telefunken TFDS4500, který se prodává např. v PS Electronic. Má bohužel jiné zapojení vývodů, takže je potřeba upravit mechanickou sestavu. Také je možné použít obvod HSDL3612 opět s jiným zapojením vývodů. Dále jsem použil rezistor 10 ohmů/0.5W, který slouží pro omezení proudu vysílací infra LED. Na napájení ještě musí být blokovací keramický kondenzátor 100nF co nejblíže pouzdru HSDL1001. Kvůli rušení je také třeba použít elektrolytický kondenzátor. Já jsem použil 47uF/10V. Jako konektor do základní desky je použita 5 pinová dutinková lišta. Kabel jsem použil plochý počítačový ze starého kabelu k floppy mechanice. Délka kabelu by rozhodně neměla přesáhnout 50cm. Mám potvrzeno od některých lidí, že při použití stíněného kabelu je možné dosáhnout větší délky než půl metru. IR komunikace by měla fungovat přibližně do 1,5 metru.

Konstrukce bez plošného spoje

Součástka HSDL1001 je v SMD provedení a je tedy potřeba trochu zručnosti. Byl jsem postaven před problém, jak vedle sebe připájet 4 SMD nožičky trafopáječkou a přitom je nespojit. Vyřešil jsem to tak, že jsem vzal plochý kabel, odtrhnul 6 vodičů, ale ty nechal u sebe a štípačkami odholil asi 1 mm izolace. Potom jsem je pocínoval. Pokud bude mít IR součástka zoxidované vývody, bude třeba je pocínovat také. Krajní vývody jsem odtrhnul od svazku dratů v délce asi 5 mm. Nyní jsem vzal IR součástku, přiložil k vývodům připravený kabel a rozehřátým hrotem páječky jsem se letmo dotknul drátků z horní strany. Nejdříve jsem zapájel prostřední 4 vodiče a potom zbývající dva na krajích. To způsobilo připájení spodní strany drátků k vývodům součástky. Pokud se vám podaří spájet některé vývody k sobě, je možné je pomocí kalafuny, odsávačkou, nebo klepnutím o stůl po zahřátí dostat od sebe. Dále je třeba opatrně připájet keramický kondenzátor. Uděláme to tak, že se mu trochu ohnou nožičky na konci dolů, pocínují a potom se přiloží shora k připájenému drátku a páječkou lehce zahřejí. Je potřeba pracovat opatrně, aby se nám nožičky nespojily. Elektrolytický kondenzátor se připájí na nožičky již připájeného keramického. Opět si musíme dát pozor, abychom spoj moc neprohřáli, jinak nám odpadne spoj u čidla. Dále se připájí dráty a rezistor podle zapojení k dutinkové liště. Zapojení konektoru se může lišit podle výrobce. Mnou uváděné zapojení je ustálené u výrobců Abit, ASUS, AOpen, MSI a možná i většiny dalších.

BIOS

V BIOSu je nutné aktivovat infraport, obvykle SIR pro COM2. Použít režim IrDA, nebo HPSIR.
Některé BIOSy mají rozšířené možnosti. Obvykle funguje výchozí nastavení. Pokud máte volby TxD, RxD - HiLo, HiHi, LoHi, LoLo, doporučuji s nastavením NEHÝBAT a nechat HiLo. V některých Award Biosech je to značeno obráceně. Při manipulaci s tímto nastavením může dojít ke zničení IR vysílače, nebo rezistoru, protože dojde k jeho trvalému zapnutí. IR vysílač je navržen pouze na impulsní provoz. Pozná se to tak, že IR brouček a rezistor začne žhnout a smrdět. Ve tmě tmavě červeně svítí vysílací čočka a když si na ni sáhnete, můžete se spálit. Bohužel prakticky ověřeno, ale součástky to naštěstí přežily. Svit IR diody je také vidět např. na displeji digitálního fotoaparátu, protože CCD čip je částečně citlivý na infra záření. Dále tam může být volba Duplex HALF/FULL. Nechat HALF.
Volba Transmit Delay neměla u mne vliv na funkci. Nechal bych ji ve výchozím stavu.

Software

Jako operační systém je možno použít jakýkoliv s podporou IrDA. např. Win98, Win2000 nebo Linux. Po aktivaci v BIOSu i bez připojeného modulu by měl operační systém sám infraport najít. V případě použití Win98 dojde k instalaci ovladačů, které jsou součástí instalace Windows. Po správném nainstalování a aktivaci v ovládacích panelech by měla být vidět ikonka v "traybaru" signalizující různé stavy infra rozhraní. Po přiblížení jiným IrDA zařízením by měly Windows samy ohlásit, co našly. Např. telefon NOKIA 6210, tiskárna HP Laserjet4 a chtít po Vás ovladače.

V linuxu musí být IrDA zkompilována v jádře, respektivě já mám jako modul. V /etc/modules.conf mám toto:
alias tty-ldisc-11 irtty
alias char-major-161 ircomm-tty
V distribuci Mandrake a asi i Redhat mám nainstalován balík "irda utils", ve kterém jsou potřebné programy a také startovací skript, který zajistí spuštění pomocí programu irattach. V souboru /etc/sysconfig/irda jsem změnil device na COM2 (DEVICE=/dev/ttyS1). Ověřit funkčnost je možné pomocí programu irdadump který vypisuje odeslané a přijaté pakety na IRDA zařízení. Můj počítač vysílá asi jednou za 3 sekundy několik paketů. Pokud k němu přiblížím zapnutého Palma, tak se tam navíc objeví pakety opačným směrem od Palma a je vidět i typ zařízení. Další podrobnosti hledejte v dokumentaci a FAQ.

Když to nefunguje

Pokud systém nic nenachází, tak bych nejdříve ověřil zapojení konektoru na motherboardu, dále nastavení BIOSu, software a nakonec zapojení kabelu.
Zkuste také ověřit vysílání a příjem samostatně. Vysílání je vidět jako pravidelné blikání vysílací čočky v digitálním fotoaparátu, kameře, nebo ve velké tmě. Příjem ověříte posvícením dálkového ovladače do čidla. Měla by se objevit kolize infra zařízení. Pokud přenos chybuje a vypadává, tak jste buď mimo dosah, nebo je problém s rušením na příchozím kabelu.

Relevantní odkazy

Fotografie

Na obrázcích jsou detaily IrDA snímače HSDL1001, dutinkové lišty a celého kabelu.
Elektrolytický kondenzátor byl později připájen na nožičky již existujícího keramického kondenzátoru.

Konektor IRDA Transceiver Cable