Pavouk logo

Dekorační světlo

Menu

Úvod

Byl jsem před časem požádán o vytvoření dekoračního osvětlení pro účely tance. Světlo mělo sloužit jako náhrada svíčky. Největší problém jsem měl s výběrem baterie, která by byla dost malá a zároveň měla dost velké napětí pro vybuzení LED. Pro variantu s jednou LED jsem zvolil 6V baterii GP11A a pro variantu se třemi LED 12V baterii GP23A.

Popis zapojení

Zapojení obsahuje sériově zapojenou baterii, rezistor, spínač a LED. Rezistor 150R odpovídá proudu obvodem 20mA, pokud má LED napětí 3V. Baterie GP11A není dělaná na trvalý odběr, ale neměl jsem žádný problém se zahříváním. Napětí baterie se postupně snižuje a tím i proud obvodem a jas diody. Dioda bude svítit několik hodin.

Zapojení se třemi LED je stejné. Má pouze navíc 3 sériově zapojené LED. Rezistor jsem zvolil 100R, kde při napětí diod 3.2V zbývá pro rezistor 2.4V při čerstvé baterii. Proud obvodem je pak 24mA. Napětí ovšem rychle klesne, takže proud obvodem je nižší.

Schéma zapojení

Světlo s jednou LED schéma ve formátu Eagle 5

Světlo se třemi LED schéma ve formátu Eagle 5

Konstrukce

Vzhledem k jednoduchosti zapojení jsem nenavrhoval plošný spoj, ale použil jsem kousek univerzální desky. Součástky se montují ze strany spojů. Pouzdro na baterii jsem nesehnal, tak jsem si ho vyrobil ze starého ruského konektoru, kde baterii jsem umístil do ohrádky ze dvou tvrdých drátů a kontaktů, které doléhají na konce baterie. Jedna 10mm LED s difůzním pouzdrem bohužel nebyla moc vidět. Udělal jsem proto později druhou variantu se třemi vysocesvítívými 5mm LED s malým vyzařovacím úhlem, které jsou umístěny horizontálně a jejich světlo se rozptýlí pomocí průsvitné stěny dekoračního svítidla. Hotová destička se nalepí do svítidla místo čajové svíčky.

Fotografie

S dekoračním svítidlem Dvě destičky Deska se 3 LED

Součástky

Všechny součástky, baterie i univerzální deska jsou k dostání v běžném maloobchodě.

Seznam součástek verze s 1 LED
označení hodnota a typ počet
G1 GP11A baterie 1ks
R1 150R rezistor 1ks
S1 posuvný spínač, např. P-B143-1 1ks
LED1 vysocesvítivá bílá LED 10mm difůzní 1ks
PCB Univerzální deska jednostranná nevrtaná např. CU-TA026 1ks
Seznam součástek verze se 3 LED
označení hodnota a typ počet
G1 GP23A baterie 1ks
R1 100R rezistor 1ks
S1 posuvný spínač, např. P-B143-1 1ks
LED1-LED3 vysocesvítivá bílá LED 5mm čirá 3ks
PCB Univerzální deska jednostranná nevrtaná např. CU-TA026 1ks

Závěr

Zapojení funguje k plné spokojenosti uživatelů. Hlavně verze se 3 LED svítí opravdu dostatečně.