Pavouk logo

Casio interface

Zde je převodník mezi sériovým portem počítače a databankou CASIO. Tento bastl používá obvod MAX232, který funguje jako převodník z 0 až 5V rozhraní na 12V až -12V a naopak. Výhoda tohoto obvodu je, že mu stačí pouze 5V a on si sám vyrobí potřebné kladné a záporné napětí, které je přibližně +9V,-9V.

Popis zapojení

Ze signálů RTS a DTR je odváděn potřebný proud pro napájení celého zapojení. Je to trošku prasárna, ale ne zas tak velká a budiče sériového portu to vydrží. Má to tu výhodu, že nepotřebujete už žádné další externí napájení, jako je tomu třeba u originálního interfejsu k Casiu. Diody zajišťují, že proud vychází pouze ze signálů ven a oddělují od sebe signály RTS a DTR, aby se neovlivňovaly. Stabilizátorem 78L05 se sníží napájecí napětí pro MAX232 na 5V. Místo 78L05 by dnes bylo vhodnější použít stabilizátor LE50, který má na sobě výrazně nižší úbytek napětí. Diody je vhodné použít schottkyho, protože mají také nižší úbytek napětí. Kondezátory poseté okolo obvodu jsou nutné pro výrobu kladného a záporného napětí a také pro stabilitu napájecího napětí. Schéma vychází z doporučeného zapojení z katalogu firmy MAXIM.

Mechanická konstrukce

Celé zapojení se vejde do krytky konektoru. Použije se konektor typu Cannon 25 pinů samice. POZOR! Krytku použijte umělohmotnou, NE pokovenou (stříbrnou), jinak se můžete dočkat nemilého překvapení, že krytka je dokonalý vodič a zkratuje vám celé zapojení!
Jako konektor výstupu do diáře použijeme šroubovací zdířku do panelu typu JACK 2.5" STEREO. Dále vyrobíme kablík, kterým propojíme interface s databankou. Můžeme také použít originální kablík určený původně ke komunikaci mezi diáři. Kablík se skláda ze 2 konektorů typu JACK 2.5" STEREO a dvojitého stíněného ohebného vodiče používaného například u sluchátek k Walkmanu. Zapojíme ho tak, že stínění použijeme jako zemní vodič a vnitřní dráty prokřížíme. Tento kabel se dá použít také pro komunikaci mezi diáři. Celé zapojení je potřeba pečlivě zapájet, aby nikde nebyly zkraty, nebo studené spoje. Je také vhodné zkontrolovat znovu zapojení a polaritu elektrolytických kondenzátorů a diod. Tím je celé zapojení hotové a pokud jste neudělali chybu, mělo by pracovat na první zapojení. Při problémech je vhodné zkontrolovat, jestli má obvod dostatečné napájecí napětí. Zapojení bylo vyzkoušeno s počítači Amiga500, Amiga1200, několika PC a na druhé straně s několika diáři CASIO, např. SF-A10, SF-A20, SF4300. CASIO interface