Na některých A1200 se vyskytuje nepříjemná závada. Ve vyšších rozlišeních (PAL SuperHires, Multiscan, Euro72) létají po obrazovce pruhy a čáry. Někdy také ztmavne část obrazovky, nebo celý obraz. Dělá to pouze, pokud je alespoň jedna barva nastavena na RGB=0,0,0 a druhá barva na RGB=255,255,255. Na některých Amigách A1200 to dělá za studena, na jiných až po zahřátí. Zjistil jsem, že je to způsobeno zahřátím obvodu ALICE na určitou teplotu. Tuto závadu jsem pozoroval jak u strojů od Commodore, tak i od Escom.
Vyřešit tento problém můžeme několika způsoby:
-Nastavit černou barvu na RGB=1,1,1 a bílou na RGB=254,254,254. Nebo můžeme použít program z Aminetu, který upravuje paletu obrazovek za nás. Je to ale dost nepraktické a nemusí to fungovat se všemi (hlavně nesystémovými) programy.
-Nasadit na Alici ventilátor. Toto může fungovat jen na některých amigách a přibude nám další zdroj hluku.
-Vyměnit Alici. To ale může být velice technicky a finančně náročné.
-Provést jednoduchou hardwarovou úpravu. Zkoušel jsem to nejdříve podle návodu na Aminetu, kde autor doporučoval spojit vývody rezistoru E127R. Po úpravě se problém ještě zhoršil. Nicméně mne tento návod přivedl na myšlenku podívat se pomocí osciloskopu na signály Alice a jednou provždy tento problém vyřešit. Při měření jsem zjistil, že problém zmizí, když přiložím sondu od osciloskopu na signál CCK (Color Clock). Experimenty s připojováním odporu různých hodnot (330ohm až 10kohm) proti zemi a napájení se mi dařilo pouze posunout okamžik, při jaké teplotě se závada začala projevovat. Nakonec jsem dospěl k hodnotě rezistoru 470R, který se připojí mezi GND a signál CCK.
1ks miniaturní rezistor 470R
Pokud naše Amiga 1200 není v záruce, můžeme se pustit do úpravy. Nejprve odpojíme od naší A1200 všechny kabely a odšroubujeme ze spodní strany všechny šrouby. Zapamatujeme si, kam patří a schováme je, aby se nepoztrácely. Sejmeme horní kryt, odpojíme klávesnici, floppy mechaniku, LED diody a vůbec vše potřebné, abychom mohli sundat horní stínicí plech. Když je plech sundaný, vyhledáme Alici v levém dolním rohu plošného spoje. Rezistor zapojíme podle přiloženého obrázku mezi poslední vývod TP1 a první vývod TP2. Pokud je vše hotové, můžeme nyní Amigu vyzkoušet, jestli úprava pomohla. Nakonec Amigu složíme v opačném pořadí, než když jsme ji rozebírali.
Možná, že tato úprava nebude fungovat na všech Amigách A1200. V tom případě bude nutno experimentovat s hodnotou odporu. Nezkoušel bych menší odpory než 330ohmu. Jestliže Amiga blbne za studena po zapnutí, pomůže snížit hodnotu odporu proti zemi. Smontovaná Amiga se obvykle hůře chladí, takže se bude chovat jinak, než rozebraná. Pokud máte nějaké problémy, návrhy, nebo nápady, můžete mi napsat na níže uvedenou adresu.